W związku z nowelizacją ustawy o VAT wprowadzony został na rynek nowy typ urządzeń: kasy fiskalne online.
Celem wprowadzenia ich na rynek jest ograniczenie szarej strefy. Kasy starego typu będą powoli wycofywane z rynku.
Co to jest kasa fiskalna on-line?
Obecnie dopuszczone do użytku i stosowania kasy fiskalne wyposażone są w moduły pozwalające na papierowy lub elektroniczny zapis kopii. W przypadku papierowego zapisu podatnik jest zobligowany do przechowywania kopii rolek przez 5 lat na potrzeby ewentualnej kontroli, natomiast w przypadku zapisu elektronicznego, dane przechowywane są na specjalnym nośniku w urządzeniu.
W myśl nowelizacji ustawy od 1 maja 2019r. kasy fiskalne muszą zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas. Przewiduje się, że kasa powinna łączyć się z Repozytorium co 2 godziny. Użytkownik kasy online będzie musiał zapewnić kasie dostęp do Internetu, czyli odpowiednią infrastrukturę, dzięki której kasa będzie mogła łączyć się z Repozytorium.
Co to oznacza dla osób objętych obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas i drukarek fiskalnych?
Ministerstwo chce, aby do końca 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy pracowali na kasach fiskalnych online, które będą automatycznie przekazywać dane do systemu teleinformatycznego, a zatem także do Krajowej Administracji Skarbowej. Jednak jeżeli ktoś nie należy do branży objętej obowiązkiem wymiany kasy w terminach wskazanych poniżej to może nadal bez problemu pracować na obecnym urządzeniu, niezależnie czy jest to kasa z kopią elektroniczną czy papierową.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 maja 2019 roku i jednocześnie zobowiązuje do wymiany następujące branże:
1) Od 1 stycznia 2020 roku podatnicy sprzedający paliwo oraz świadczący usługi mechaniki pojazdowej i wymiany opon.
2) Od 1 lipca 2020 roku podatnicy świadczący usługi związane z gastronomią, hotelarstwem oraz sprzedażą węgla.
3) Od 1 stycznia 2021 roku podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness.
Nowi oraz zobligowani do wymiany kasy podatnicy którzy dokonają zakupu urządzenia fiskalnego w wersji online mogą uzyskać zwrot 90% ceny netto urządzenia, jednak nie więcej jak 700 zł.
Nie wszystkim jednak zwrot będzie przysługiwał. Odliczenie będzie się należało tylko dla kas online, które zostaną zakupione nie później niż w przeciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży.
Na zwrot nie mogą też liczyć podatnicy, którzy dokonają wymiany kasy obecnie posiadanej na kasę online, jeżeli nie są objęci obowiązkiem jej wymiany.
Urządzenia z elektroniczną kopią paragonów bez łączności online można kupować do 31 grudnia 2022 (z dniem 1 stycznia 2023 homologacje na nie wydane tracą ważność).
Homologację natomiast z dniem 30 kwietnia 2019 roku utracą wszystkie kasy fiskalne z papierową kopią paragonów. Nie oznacza to, że nie można ich używać. Jeżeli ktoś posiada takie urządzenie zakupione przed tą datą to może na nim dalej legalnie pracować.
Ważne jest także, że od 1 maja nowi podatnicy, nie tylko z branż objętych obowiążkiem wymiany, zwrot za zakup urządzenia otrzymają tylko w przypadku zakupu kasy online. Po 1 maja 2019 roku za zakup kasy fiskalnej z kopią elektroniczną nie będzie przysługiwać ulga 90% (maksymalnie 700 zł).
Kasy online wiodących producentów można zakupić w iCOMP.pl Spółka jawna.
Jesteśmy na rynku urządzeń fiskalnych od 2003 roku, posiadamy 15-letnie doświadczenie w serwisowaniu kas fiskalnych.
Posiadamy 3 punkty sprzedaży:
Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą kas on-line!
Jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą kas fiskalnych firm Aclas Polska, ELZAB, FAREX, FAWAG, POSNET.
Szkolenie oraz fiskalizacja GRATIS!